Make your own free website on Tripod.comHome
Estetik Cerrahi
Burun Estetigi
Kepçe Kulak Estetigi
Göz Kapagi Estetigi
Gögüs Büyütme Estetigi
Meme Küçültme
Jinekomasti
Abdominoplasti
Liposuction-Vaser Liposelection
Botox
ADRES VE ULASIM
Klinikten Görüntüler

Op.Dr.Orhan Murat OZDEMIR (Estetik Cerrah)

Burun Estetigi

Estetik burun ameliyatı burnunuzun boyutlarını düzeltmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burun kemerini ortadan kaldırmak, üst dudak ile burun arasındaki veya burun kökü ile alın arasındaki kötü açıyı düzeltmek amacıyla uygulanan estetik bir ameliyattır. Bu değişikliklerin hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir.

Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının iç kısmından yapılır ve oradan çalışılır. Bazı tekniklerde ise burun ile dudak bileşkesinden biraz yukardan bir kesi kullanılmaktadır. Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevra yapması için giriş kapısı sağlar. Burun kanatlarının içinden yapılan ameliyatlara kapalı burun ameliyatı, burun ucu ile dudak arasından yapılan ameliyata da açık burun ameliyatı denmektedir.

Burun estetiği ameliyatı için en uygun yaş 18 yaşından sonrasıdır. Burun yüz bölgesinde gelişimini en son tamamladığından bu yaşa kadar beklenmesi uygun olacaktır.

Burun ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyem lokal anestezi altında bu ameliyatı olmamalarıdır. Lokal anestezi altında yapılması hastanın huzursuzluğunu artırdığı gibi ömrünün sonuna kadar unutamayacağı birkaç saat yaşamasına neden olacaktır. O nedenle ben ameliyatlarımı sedoanaljezi altında gerçekleştiriyorum. Ayrıca burun estetiği ameliyatı mutlaka bir ameliyathane ortamında yapılmalıdır.

burunestetigiplanlama.jpg

Burun ameliyatı sırasında burun kemikleri, kıkırdakları yeniden şekillendirilir ve ameliyat yaklaşık bir veya birbuçuk saat sürer. Takiben kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için burna alçıdan bir atel uygulanır. Sıklıkla burun orta kıkırdağını korumak için özellikle de orta kıkırdakta cerrahi uygulandıysa burun tamponları yerleştirilir. Eğer septuma müdahale edilmediyse tampon konulmadan da ameliyat sonlandırılabilmektedir. Artık kullanılan tamponlar çok kısa ve konforlu tamponlardır. Hastalarımın en büyük korkusu olan tamponlar kullanılmamaktadır.

Burun estetiği sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Ben ameliyat sonrasında hastalarıma iki farklı mekanizma ile etkili olan iki ayrı ağrı kesici vererek ağrılarını minimuma indiriyorum ve ağrıdan pek şikayet eden hastam da olmuyor. Morarma ve şişmeyi azaltmak için başınız hafif yukarda yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız yeterli olacaktır.

Burun alçısı rinoplastiden beş gün sonra değiştirilerek yenisi yapılır ve yeni alçıda onuncu günde çıkartılır. Burun içine yerleştirilen tamponlar ise iki veya üç gün kalır. Göz çevresindeki morarmalar ameliyatı takiben birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle ikinci haftaya kalmadan tamamen kaybolur.

orhanmurat.jpg

Burun estetiği sonrası 10.günde alçınız çıkarıldığında göreceğiniz burun sizin görebileceğiniz en şiş halindedir. Burundaki şişlikler ilk bir ayda %65-75 oranında, üçüncü ayda %85 oranında geriler. Bu şişliklerin %100 inmesi ise ancak birinci yılda mümkün olur. Normal iyileşme, kesin sonucun fark edilmesi için zaman gerektiren yavaş bir süreçtir. Burnun son görünümünü alması, haftalar, aylar hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir.

Burun estetiği sonrası normal hayata dönüşünüz 4 – 7 gün sürer. Uçağa bir hafta veya 10 gün sonra binebilirsiniz. Öne eğilerek çalışıyorsanız işinize 15 gün sonra dönmeniz sorun yaşamamanız için önemlidir.

Rinoplastilerin çoğu burun içinden yapıldığından görülebilir yara izi yoktur. Sadece yöntem geniş burun kanatlarını daraltmayı gerektiriyorsa her iki burun kanadı kıvrımında zor fark edilir bir iz bırakacak kesi yapılır.

Düzelmenin derecesi, uygulanan düzeltici işlemin kapsamına ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin yapısına bağlıdır. Amaç dikkat çeken yeni burun yaratmaktan ziyade yüzün genel özelliklerine yakışan orantıda ustaca harmanlanmış doğal bir burun yaratmaktır.

Küçük düzeltmeler ve revizyonlar bazen istenebilir ve ilave bir ameliyat gerektirebilir.

burunestetigi.jpg

Her ne kadar ameliyatı takiben bir, iki günde ayağa kalkacaksanız da doktorunuz normal rutininize yeniden başlamanız için uygun bir program önerecektir.

Uygun iyileşmeye müsaade etmek için koşmak, yüzme ve hatta öne eğilme gibi kan basıncını arttıran aktiviteler ilk bir kaç hafta kısıtlanmalıdır. İşe geri dönme kararı kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine bağlıdır.

Burun alçısı uzaklaştırıldıktan sonra morlukları örtmek için kozmetik malzemelerin kullanımına müsaade edilir. Morluklar geçinceye kadar güneş koruyucu kremler önerilir.

ArtPlast
Uğur Mumcu Cd. (Köroğlu) No:14/3 GOP/ANKARA
Tel: (312) 448 23 61 Faks: (312) 448 23 63