Make your own free website on Tripod.com
Home
Estetik Cerrahi
Burun Estetigi
Kepçe Kulak Estetigi
Göz Kapagi Estetigi
Gögüs Büyütme Estetigi
Meme Küçültme
Jinekomasti
Abdominoplasti
Liposuction-Vaser Liposelection
Botox
ADRES VE ULASIM
Klinikten Görüntüler

Op.Dr.Orhan Murat OZDEMIR (Estetik Cerrah)

Jinekomasti

orhanmurat.jpg

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı

   Erkek hastalarda, meme bölgesinde kadın tipinde büyüme oluşması durumudur.   Bazı ilaçaların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir.   Üç ana tipi vardır:  Glandüler, yağlı-glandüler, basit yağlı.   Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu, yağlı tipte ise yağ dokusu hücreleri oluşturur. Hangi tip olursa olsun, tedavide, büyümeye neden olan kitle cerrahi yolla çıkartılır.  Glandüler tipte liposuction (yağ emilmesi) ve cerrahi eksizyon birlikte uygulanır. Kitle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, sadece liposuction uygulanabilir.  Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.

   Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-15 yaşlarındaki veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Erkek çocukların %90’ınında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı hatırlanmalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer   durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Bunlar arasında: Hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler sayılabilir.

   Liposuction uygulanması uygun olan hastalarda Vaser Liposelection cihazının (3. kuşak Ultrasonik Liposuction Cihazıdır) kullanımı direk yağ dokuyu hedef alan bir sistem olduğundan kliniğimizde tercih edilen liposuction yöntemi olmuştur. Daha az morluk, hassasiyet ve yaptığı için hasta memnuniyeti ileri düzeydedir.

   Ameliyat riskleri
   Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), seroma (deri altında sıvı birikimi), meme başı nekrozu (doku çürümesi) ve enfeksiyon oluşabilir.

   Ameliyat
   Genellikle meme başının etrafından yarım daire şeklinde kesi yapılarak kitleye ulaşılır. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

   Ameliyat sonrası
   Birkaç gün kapalı pansuman uygulanır. 7-10 gün sonra dikişler alınır. Hasta 3-4 gün içinde normal faaliyetlerine dönebilir.

ArtPlast
Uğur Mumcu Cd. (Köroğlu) No:14/3 GOP/ANKARA
Tel: (312) 448 23 61 Faks: (312) 448 23 63