Make your own free website on Tripod.comHome
Estetik Cerrahi
Burun Estetigi
Kepçe Kulak Estetigi
Göz Kapagi Estetigi
Gögüs Büyütme Estetigi
Meme Küçültme
Jinekomasti
Abdominoplasti
Liposuction-Vaser Liposelection
Botox
ADRES VE ULASIM
Klinikten Görüntüler

Op.Dr.Orhan Murat OZDEMIR (Estetik Cerrah)

Abdominoplasti

abd.jpg

abdm_1.jpg

umbo_1.jpg

DÜMDÜZ  BİR  KARIN İÇİN... 

 

Genellikle kadınlarda olmakla birlikte erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkması ve gevşemesi olmaktadır. Kadınlarda en önemli etken  geçirilmiş hamileliklerdir. Karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı fırlak ve sarkık görünür. Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve sarkmışsa “abdominoplasty” ameliyatı ile yepyeni bir görünüme kavuşmanız mümkündür.

İdeal çözüm, tıp litaratürün de "abdonomiplasty (karın germe)" adıyla anılan estetik karın ameliyatıdır. Bu ameliyatı olmak için daha çok hamilelik sonucu oluşan çatlaklar ve sarkmalardan kurtulmak  isteyenlere yapılmaktadır. Karın derisini gevşemesi ve karından yağların oluşması nedeni katılımsal olabilir. Ancak önemli ölçüde kilo kaybıda karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar.  Ayrıca bu ameliyatta hamilelik sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kaslarını sıkılaştırılır ve sarkan karın kaslarının derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır. Karındaki gevşeme çok hafiften ileri derecelere varabilir.

 

 AMELİYATA UYGUN ADAYLAR

  •  Karın deriniz iyice gevşemiş ve öne doğru sarkmışsa
  •  Karnınız öne fırlamışsa ve vücudunuza oranla büyümüşse
  •  Karın kaslarınız gevşeyip araları açılmışsa
  •  Karnınızdaki dokularının hacmi genişlemişse karın ameliyatı için iyi bir aday sayılabilirsiniz.

AMELİYAT SÜRECİ... 

 

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta  mini abdominoplasti ve abdominoplasti olmak üzere iki yöntem uygulanır. Mini abdominoplasti çok az sarkmış karınlara, abdominoplasti  ise karın duvarının ileri derecedeki deformasyonu olan vakalarda kullanılır. İlk önce karın ve çevresindeki fazla yağlar "Liposuction (Yağ çekme)" yöntemi ile alındıktan sonra kasıkta daha önceden  işaretlenen ve genellikle sezeryan yerinden bir kesi ile girilerek zayıflamış olan karın kasları ve varsa göbek  fıtığı tamir edilir.  Böylece gevşeklik giderilir. Karnın ön duvarını oluşturan kasların arasındaki 0.5 cm kadar olan mesafe, hamileliğe bağlı olarak 20-25 cm ye kadar açılır ve asla eskisi gibi kapanmaz. Ameliyatta bu  gevşeme daraltılır ve karın duvarı gerilerek küçültülür, sonuçta bel inceltilmiş yani doğumdan önceki boyutlarına gelmiş olur. Sarkan deri gerilerek aşağı çekilir ve fazla bölümü kesilerek atılır. Cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı almak için bir dren yerleştirilir ve yenilenen karın derisi yeni yerine dikilir. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat kadar sürer. 

orhanmurat.jpg

Ayrıca karında sadece yağ fazlalığı söz konusu olduğunda , bu yağlar “liposuction (yağ çekme)” yöntemiyle alınır. Yani liposuction'dan yardımcı yöntem olarak faydalanılır. Karın duvarındaki gevşeklik giderilip derinin fazlalığı kesilip alındıktan sonra bel ve kalçaların yan tarafındaki yağlar “liposuction “yöntemiyle alınıyor , karına düzgün bir biçim veriliyor. Kesiler bikini altında kalacak şekilde yatay olarak yapılır. Zaman içinde bu kesi izleri belirsiz görülür duruma gelir.  

  

AMELİYAT SONRASI VE NORMALE DÖNÜŞ... 

 

Estetik karın ameliyatından sonra hastalar 1-2 gün hastanede yatar ve birkaç gün de evinde dinlenir. Ameliyatın ertesi günü kan dolaşımını sağlamak için yürümeniz gerekir. Ayakta dik olarak duramazsanız bile ilk haftaları oturarak ya da yatarak geçirmemeniz gerekir. Uzanmak, öne eğilmek gibi hareketlerin karın kaslarınızı zorlayıp şişlikleri artıracağını , hatta kanamaya yol açacağını unutmayalım. Yatağa bağlı olmak yerine fazla olmamak şartıyla dolaşmanız önerilir. Drenler ameliyattan sonraki ilk günler içinde çıkarılır. İlk haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar . Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmeniz için 1-2 ay beklemeniz gerekir. Ameliyattan 1 hafta sonra işinizin başına dönebilirsiniz. Liposuction  yapılmışsa 3-4 hafta kadar korse giymeniz gerekir. Normal yürüyüş tavsiye edilir. Göbek dışında alınacak dikiş yoktur, yara doku yapıştırma yöntemi ile kapatılır ki bu daha az iz kalmasına neden olur.

ArtPlast
Uğur Mumcu Cd. (Köroğlu) No:14/3 GOP/ANKARA
Tel: (312) 448 23 61 Faks: (312) 448 23 63